Dobór soczewek kontaktowych

Dopiero odpowiednio dopasowane soczewki spełnią Twoje potrzeby. Warto wspomnieć, że stosowanie soczewek nie zwalnia od regularnych wizyt kontrolnych. Raz w roku upewnij się, że Twoja wada wzroku nie zwiększyła się, Twoim oczom nic nie dolega i możesz kontynuować noszenie soczewek kontaktowych.

Komfort widzenia to komfort codziennego życia!

Soczewki kontaktowe zapewniają bardzo naturalne widzenie, zbliżone do widzenia osób bez wady wzroku. Zawsze powinny zostać dobrane indywidualnie dla danego pacjenta. Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych to podstawa, jeśli chcesz czuć się komfortowo oraz nie ryzykować zdrowia swoich oczu. Nie każde soczewki kontaktowe są takie same, różnią się one wieloma parametrami – nie tylko mocą, ale także średnicą, krzywizną, materiałem, przepuszczalnością tlenu oraz technologią wykonania. W naszym gabinecie podczas doboru soczewek bierzemy pod uwagę nie tylko rodzaj i wielkość wady, zwracamy uwagę na ich parametry oraz bierzemy pod uwagę cały szereg czynników, takich jak tryb życia, wiek, nawilżenie oka oraz wymagania wzrokowe danego pacjenta

Dobór Soczewek

Podczas doboru soczewek kontaktowych nasz kontaktolog założy Ci soczewki próbne. Podczas pierwszego, próbnego założenia soczewek możesz odczuwać delikatny dyskomfort, ponieważ twoje oczy nie są przyzwyczajone do soczewek. Okres adaptacyjny dla trwa od kilkunastu minut do kilku dni, w zależności od rodzaju dopasowanych soczewek. Może się zdarzyć tak, że będziesz musiał przymierzyć więcej niż jedną parę. Dopiero kiedy specjalista stwierdzi, że dopasowane soczewki są dla ciebie właściwe nauczy Cię odpowiedniego zakładania, zdejmowania, użytkowania i ich pielęgnacji oraz na samym końcu zaprosi Cię na wizytę kontrolną, aby sprawdzić czy rzeczywiście soczewki są dla ciebie dobrym rozwiązaniem i czy dobrze radzisz sobie z ich użytkowaniem. Zazwyczaj wizyta kontrolna odbywa się do 30 dni od rozpoczęcia noszenia soczewek. Wszystko po to aby zapewnić jak najlepszy oraz najzdrowszy produkt.

Podczas takiego badania otrzymasz parę próbną indywidualnie dopasowanych soczewek kontaktowych w celu ich przetestowania oraz zestaw startowy zawierający płyn do pielęgnacji, pojemnik do przechowywania oraz czytelną instrukcję obsługi, po to abyś mógł pewnie i bezpiecznie wkroczyć w świat komfortowego widzenia jaki zapewniają soczewki kontaktowe.

Dzięki temu dajemy Wam możliwość przetestowania najnowocześniejszych produktów bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak Używać Soczewek Kontaktowych

Używanie soczewek kontaktowych wiąże się z bezwzględnym przestrzeganiem zasad higieny oczu. Czystość jest pierwszym i najważniejszym aspektem prawidłowego postępowania z soczewkami kontaktowymi.

 • Zawsze przed dotknięciem soczewek dokładnie umyj ręce łagodnym mydłem i spłucz obficie wodą, aby nie spowodować podrażnienia oczu.
 • Przed dotknięciem soczewki nie używaj kosmetyków na bazie tłuszczów, odżywek i kremów. Najlepiej załóż soczewkę przed zrobieniem makijażu.
 • Zamykaj oczy przy stosowaniu lakieru do włosów lub innych aerozoli.
 • Nigdy nie pożyczaj swoich soczewek innym osobom, jest to niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla zdrowia Twoich oczu.
 • Jeżeli nosisz soczewki codziennie, pilnuj, aby nigdy Ci ich nie zabrakło i utrzymuj ich odpowiedni zapas. Jeżeli z jakiegoś powodu zabraknie Ci soczewek, powinieneś założyć okulary.
Rejestracja na badania – wybierz dogodny dla Ciebie termin i umów się do jednego z Naszych specjalistów

Pielęgnacja Soczewek

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest podstawą zdrowia oczu. Soczewki kontaktowe są podatne na gromadzenie się mikroorganizmów i osadów takich jak białka, tłuszcze oraz wapnie. Nieusuwane osady i zaabsorbowane substancje mogą gromadzić się na powierzchni soczewki, co z czasem prowadzić może do zmniejszenia komfortu, jak również zwiększonego ryzyka zakażenia. Dlatego czyść i dezynfekuj swoje soczewek po każdym ich zdjęciu. W tym celu używaj wyłącznie płynów przeznaczonych do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Zależnie od składu chemicznego łez u poszczególnych osób oraz trybu noszenia soczewek specjalista może zalecić dodatkowe sposoby pielęgnacji soczewek. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty dotyczących codziennej pielęgnacji.

1. Przygotowanie do manipulacji soczewkami kontaktowymi

 • Umyj ręce i wytrzyj je do sucha.

 • Wypłucz dokładnie płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pojemniczek na soczewki.

 • Zdejmij soczewki

 2. Czyszczenie soczewek

 • Czyść soczewki mechanicznie bezpośrednio po ich zdjęciu.

 • Połóż soczewkę na czystej, suchej dłoni.

 • Nanieś na soczewkę kilka kropli płynu pielęgnacyjnego.

 • Pocieraj ruchami kolistymi po obu jej stronach przez 20 sekund (Takie postępowanie gwarantuje pozbycie się zanieczyszczeń i osadów z soczewki)

 • Dokładnie spłucz soczewkę płynem.

Jeżeli używasz soczewek jednodniowych – wyrzuć je od razu po ich zdjęciu.

3.  Przechowywanie soczewek

 • Napełnij pojemniczek do przechowywania soczewek płynem pielęgnacyjnym poniżej krawędzi.

 • Umieść wyczyszczone soczewki do pojemnika.

 • Zakręć szczelnie pojemniczek.

 • Soczewki muszą odleżeć w płynie przez co najmniej sześć godzin, po tym czasie soczewki są gotowe do ponownego użycia.

q

4. Pamiętaj o czyszczeniu pojemniczka

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne, równie ważne jest czyszczenie pojemnika, w którym się je przechowuje. Po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika oraz opłucz go świeżym płynem do soczewek i pozostaw do wyschnięcia. Pojemnik na soczewki kontaktowe powinien być wymieniany jak najczęściej – najlepiej raz na miesiąc i nie rzadziej niż co trzy miesiące. Do nowego płynu zawsze dołączony jest nowy pojemnik, więc otwarcie nowej butelki należy połączyć z wymianą starego pojemnika na nowy.