Rodzaje soczewek
Soczewki miękkie
Rodzaje soczewek miękkich
Podział według korygowanych wad:
- sferyczne (korygują wadę sferyczną),
- toryczne (korygują wadę sferyczną i cylindryczną – astygmatyzm),
- multifokalne (posiadają więcej niż jedną krzywiznę sferyczną – korygują wadę do bliży i do dali jednocześnie),
- kolorowe (do noszenia okazjonalnego, mają znacznie niższą przepuszczalność tlenu).
Podział według długości noszenia:
- jednodniowe; tak zwane soczewki jednorazowe, ponieważ po każdym użyciu trzeba je wyrzucić do kosza. Są wygodne i bezpieczne, gdyż nie wymagają pielęgnacji.
oraz te, które są przeznaczone do noszenia przez pewien czas i wymagają zabiegów pielęgnacyjnych:
- dwutygodniowe,
- miesięczne,
- do ciągłego noszenia (Tylko ze wskazań medycznych, kiedy pełnią rolę opatrunku, w innym wypadku każda z soczewek powinna być ściągana na noc)
Soczewki sztywne
Sztywne soczewki kontaktowe (RGP) nazywane również twardymi, stabilnokształtnymi, gazoprzepuszczalnymi służą do korekcji praktycznie wszystkich wad wzroku, w szczególności wad skomplikowanych i nieregularności rogówki. Stosuje się je często w sytuacjach, kiedy korekcja okularowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, bądź są istotne wskazania medyczne do stosowania takiego typu korekcji. W odróżnieniu od soczewek miękkich charakteryzują się dużą stabilnością kształtu, umożliwiającą doskonałą korekcję. Soczewki sztywne są łatwe w manipulacji oraz pielęgnacji, jednak wymagają odpowiednich, bardziej agresywnych metod pielęgnacji.
Dzięki nowym zaawansowanym technologiom uzyskano materiały i opracowano konstrukcje, które zapewniają parametry o dużo lepszej jakości optycznej, a także zdecydowanie większe bezpieczeństwo użytkownika niż miękkie soczewki. Udoskonalone materiały umożliwiły rozwój nowej tendencji, czyli powrotu do koncepcji soczewki skleralnej, twardówkowej.
Soczewki ortokeratologiczne
Są to sztywne soczewki rogówkowe, wysoko gazo-przepuszczalne o odwróconej geometrii, służące do nieinwazyjnej i w pełni odwracalnej korekcji krótkowzroczności lub krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem rogówkowym. Ich działanie polega na modelowaniu kształtu rogówki poprzez spłaszczenie części centralnej oraz pogrubieniu części obwodowej.
Soczewki te zakładane są na noc w celu zapewnienia pełnej ostrości wzroku bez korekcji w ciągu dnia. Korekcja utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Dodatkowym atutem ortokeratologii jest jej istotna rola w kontroli krótkowzroczności, potwierdzona coraz większą liczbą badań klinicznych.