Rodzaje soczewek

Kupowanie i wybór soczewek na odległość lub po poradzie znajomych, może okazać się niesatysfakcjonujące a nawet może zagrozić naszemu zdrowiu. Skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów. W naszym salonie dowiesz się WSZYSTKIEGO o soczewkach. Zapraszamy.

Soczewki miękkie

W Polsce najbardziej popularnymi soczewkami do korekcji wad wzroku są soczewki miękkie. Umożliwiają one korekcję większości wad wzroku. W naszym Gabinecie standardem są materiały silikonowo-hydrożelowe pozwalające na pełen dostęp tlenu do rogówki przez soczewkę niezbędnego dla zapewnienia prawidłowej fizjologii oka. Jak każdy produkt posiadają one jednak wady: producenci ograniczają się zwykle do zapewnienia korekcji podstawowych wad wzroku i to w niepełnym zakresie. Dla zmniejszenia kosztów produkcji tworzą geometrie uniwersalne, które spełniają kryteria dopasowania u większości pacjentów. Niepodważalną zaletą soczewek miękkich jest szybka adaptacja do uczucia soczewki na oku (od kilkunastu minut do kilku dni). Soczewki te, choć o budowie “uniwersalnej” NIE MOGĄ BYĆ APLIKOWANE SAMODZIELNIE, nie można też samodzielnie zmieniać producenta soczewek nawet, jeśli podawane parametry krzywizny podstawy są jednakowe. Już od wielu lat przestała obowiązywać zasada budowy soczewki tylko o jednej krzywiźnie bazowej, a podane parametry na opakowaniu mają raczej charakter zwyczajowy i orientacyjny. Każda soczewka musi zatem zostać dopasowana przez specjalistę, a zalecane terminy kontroli nie mogą być dłuższe niż 12 miesięcy.

Rodzaje soczewek miękkich

Podział według korygowanych wad:

  • sferyczne (korygują wadę sferyczną),
  • toryczne (korygują wadę sferyczną i cylindryczną – astygmatyzm),
  • multifokalne (posiadają więcej niż jedną krzywiznę sferyczną – korygują wadę do bliży i do dali jednocześnie),
  • kolorowe (do noszenia okazjonalnego, mają znacznie niższą przepuszczalność tlenu).

Podział według długości noszenia:

  • jednodniowe; tak zwane soczewki jednorazowe, ponieważ po każdym użyciu trzeba je wyrzucić do kosza. Są wygodne i bezpieczne, gdyż nie wymagają pielęgnacji.

oraz te, które są przeznaczone do noszenia przez pewien czas i wymagają zabiegów pielęgnacyjnych:

  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • do ciągłego noszenia (Tylko ze wskazań medycznych, kiedy pełnią rolę opatrunku, w innym wypadku każda z soczewek powinna być ściągana na noc)

Soczewki sztywne

Sztywne soczewki kontaktowe (RGP) nazywane również twardymi, stabilnokształtnymi, gazoprzepuszczalnymi służą do korekcji praktycznie wszystkich wad wzroku, w szczególności wad skomplikowanych i nieregularności rogówki. Stosuje się je często w sytuacjach, kiedy korekcja okularowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, bądź są istotne wskazania medyczne do stosowania takiego typu korekcji. W odróżnieniu od soczewek miękkich charakteryzują się dużą stabilnością kształtu, umożliwiającą doskonałą korekcję. Soczewki sztywne są łatwe w manipulacji oraz pielęgnacji, jednak wymagają odpowiednich, bardziej agresywnych metod pielęgnacji.

Dzięki nowym zaawansowanym technologiom uzyskano materiały i opracowano konstrukcje, które zapewniają parametry o dużo lepszej jakości optycznej, a także zdecydowanie większe bezpieczeństwo użytkownika niż miękkie soczewki. Udoskonalone materiały umożliwiły rozwój nowej tendencji, czyli powrotu do koncepcji soczewki skleralnej, twardówkowej.

Soczewki ortokeratologiczne

Są to sztywne soczewki rogówkowe, wysoko gazo-przepuszczalne o odwróconej geometrii, służące do nieinwazyjnej i w pełni odwracalnej korekcji krótkowzroczności lub krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem rogówkowym. Ich działanie polega na modelowaniu kształtu rogówki poprzez spłaszczenie części centralnej oraz pogrubieniu części obwodowej.

Soczewki te zakładane są na noc w celu zapewnienia pełnej ostrości wzroku bez korekcji w ciągu dnia. Korekcja utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Dodatkowym atutem ortokeratologii jest jej istotna rola w kontroli krótkowzroczności, potwierdzona coraz większą liczbą badań klinicznych.

Rejestracja na badania – wybierz dogodny dla Ciebie termin i umów się do jednego z Naszych specjalistów